Outdoor Achievements

SWIMMING

NAMES SWIMMING YEAR
INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP
ALIYAH SINGH SAF GAMES WON 5 GOLD MEDALS AND 1 SILVER MEDAL 2016
ANSH ARORA 8TH ASIAN 2015-THAILAND UNDER 18-BRONZE MEDAL 2015
NATIONAL CHAMPIONSHIP
ANSH ARORA 73RD SENIOR NATIONAL AQUATIC CHAMPIONSHIP HELD IN BHOPAL – SILVER MEDAL
ALIYAH SINGH 61ST SCHOOL NATIONAL GAME-KOLKATA 2015- 1 GOLD 2- SILVER 2015
 BEST SWIMMER TROPHY IN CHAMPIONSHIP ORGANISED BY CBSE NATIONALS -GOLD AND SILVER MEDALS
STATE CHAMPIONSHIP
ARTHAM SHARMA HE HAS COMPLETED 10KM SWIMMING IN RIVER GANGA AT VARANASI AND HAS BEEN FECILITATED BY DR NEELKANTH TIWARI , MINISTER OF SPORTS UTTAR PRADESH.2019 2019
HE HAS GRABBED BRONZE MEDAL AT UTTAR PRADESH SWIMMING COMPETITION AT BAREILLY 2019 2019
ANSH ARORA  KHELO INDIA-IN PUNE 2018 MENS CATEGORY OPEN-BRONZE MEDAL 2018
ALIYAH SINGH KHELO INDIA GIRLS CATEGORY 5  MEDALS 2018
INTER SCHOOL CHAMPIONSHIP
ANIKET ASWAL CBSE UNDER 16 – 3 BRONZE, SILVER-2
DISH- GENESIS GLOBAL COMMPETITION 2019- U 14- BRONZE 2019
 INTER SCHOOL SWIMMING COMPETITION 2019 U 19 BRONZE AND SILVER 2019
EESHNA SINGH INTRA CLASS SWIMMING COMPETITION- DPS DELHI 2018-19- IST POSITION 2019
ALIYAH SINGH CROWNED AS 2ND BEST SWIMMER AT INTER DPS NATIONAL SWIMMING MEET
UP STATE GOVERNMENT AWARDED CHQ  OF 5 LAKHS

LAWN TENNIS

NAME LAWN TENNIS YEAR
INTERNATIONAL LAWN TENNIS CHAMPIONSHIP
ANIKA SINGH   CURRENLY PLAYING UNDER 14 , 16 2019
ALL INDIA LAWN TENNIS STUDENTS LIST
ISHAAN SHARMA PLAYER UNDER 12 CATEGORY RANK UNDER 200
RONNIT ANAND CURRENLY PLAYING UNDER 12 BOYS CATEGORY 2019
ADITYA SINGH PLAYER UNDER 14 CATEGORY RANK UNDER 100
SAMAIRA SAXENA  PARTICIPATED
ANIKA SINGH CURRENTLY PLAYING UNDER 14,16,18 2019
DISTRICT LAWN TENNIS STUDENT LIST
ANIKA SINGH CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2018-19 ; 2019-20
RONNIT ANNAND WINNER OF DISTRICT CHAMPIONSHIP NOIDA 2019
ISHAAN SHARMA DISTRICT LEVEL TOURNAMENT CHAMPION ( GAUTAM BUDH NAGAR )
ADITYA SINGH DELHI DISTRICT CHAMPION
SAMAIRA SEXENA CHAMPION ( GOLD MEDAL) UNDER 10 AND UNDER 12 GIRLS CATEGORY 2019
MISHITA WON SILVER MEDAL UNDER10 AND 12 GIRLS CATEGORY 2019
PRANAV WON SILVER MEDAL UNDER 12 BOYS CATEGORY 2019
URVI PANWAR CHAMPION ( GOLD MEDAL ) UNDER 8 GIRLS CATEGORY 2019
CHATTRESH CHAMPION ( GOLD MEDAL ) UNDER 8 BOYS CATEGORY 2019
REYANSH CHAMPION ( GOLD MEDAL ) UNER 8 BOYS CATEGORY 2019
PRAACHARVI CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2019
KASHISH GIRI CHAMPION ( GOLD MEDAL )
HARSHAVARDHAN SINGH  PARTICIPATED
RUCHIR BISHT  PARTICIPATED
KAVYANSH SHRIVASTAVA PARTICIPATED
INTER SCHOOL LAWN TENNIS STUDENTS LIST
RONNIT ANAND CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2019
ADITYA SINGH CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2018-19
ANIKA SINGH AHLWAN INTER SCHOOL TOURNAMENT 2ND POSITION UNDER 14 GIRLS SINGLE CATEGORY 2018-19
HARSHAVARDHAN SINGH CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2018-19
RUCHIR BISHT CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2018-19
PRAACHARVI CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2018-19
KASHISH GIRI CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2018-19
ANIKA SINGH CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2019-20
RUCHIR BISHT CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2019-20

FOOTBALL

NAMES FOOTBALL YEAR
INTERNATIONAL
SHAILESH PANWAR SELECTED FOR NEPAL AND MALAYSIA INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP 2018
ADITHYA BAJAJ SELECTED FOR NEPAL AND MALAYSIA INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP 2018
NATIONAL
SHAILESH PANWAR RURAL GAME NATIONAL FOOTBALL RANCHI JHARKHAND – 2ND RANK 2018
ADITHYA BAJAJ RURAL GAME NATIONAL FOOTBALL RANCHI JHARKHAND – 2ND RANK 2018
RAMAGYA SCHOOL 3RD NATIONAL GAMES U-17 ORGANISED BY SPORTS AND CULTURE -PARTICIPATION CERTIFICATE 2018
STATE CHAMPIONSHIP
RAMAGYA SCHOOL UP CHAMPIONSHIP 2018
ADITHYA BAJAJ UP CHAMPIONSHIP 2018
DISTRICT
RAMAGYA SCHOOL DISTRICT CHAUHAN CHAMPIONSHIP – 2ND POSITION 2018
INTER SCHOOL
RAMAGYA SCHOOL FIRST INTER SCHOOL CHAMPIONSHIP -2ND POSITION 2018-2019
RAMAGYA SCHOOL INTERSCHOOL FOOTBALL TOURNAMENT – 1ST POSITION 2019
RAMAGYA SCHOOL INTERSCHOOL SCHOOL FOOTBALL CHAMPIONSHIP – U-16 -1ST POSITION 2019
CHAMPIONSHIP
RAMAGYA SCHOOL FUTSAL UNDER 17 – 2ND POSITION 2017-2018
RAMAGYA SCHOOL STAIRS SCHOOL FOOTBALL LEAGUE- PARTICIPATION 2019
RAMAGYA SCHOOL FINAL CHAUNNA CUP -UNDER 16 BOYS – 2ND POSITION 2018

CRICKET

NAMES CRICKET EVENTS YEAR
SGFI NATIONAL
ROHIT MANORI REPRESENTED ASSAM U-19 2018-19
ADARSH TIWARI REPRESENTED UP STATE U – 19 2016-2017
NIRUJ PUROHIT REPRESENTED UP IN SGFI NATIONAL SCHOOL GAMES 2017-18
PIYUSH NIGAM REPRESENTED UP IN SGFI NATIONAL SCHOOL GAMES 2017-18
ALL INDIA
RAMAGYA SCHOOL SELECTED IN SCHOOL INDIA CAMP NIRUJ PUROHIT-BATSMAN, GRANTH MANCHANDA – WICKETKEEPER , RACHIT SHARMA- FAST BOWLER , SIDDHANT SINGHAL – LEFT ARM ORTHODOX SPINNER  ARPIT SINGH – ALL ROUNDER 2017-18
STATE
RAMAGYA SCHOOL ADVAIT JAIN, SHRINKAL CHATURVEDI, KARAN YADAV GOT SELECTED U-14 STATE CAMP 2017-18
DISTRICT
ADARSH TIWARI GOLD MEDAL – BEST BATSMAN 2016-2017
INTER SCHOOL
PIYUSH NIGAM MAN OF THE SERIES 2019-20
DIVYANSH SENGAR WINNERS 2019
ARPIT SINGH GOLD MEDAL 2019-20
NIKHIL SHARMA UNDER 14 BEST BATSMAN 2019-20
SIDDHANT SINGHAL MAN OF THE SERIES 2018-19
PRINCE YADAV BEST BATSMAN D.D. MEMORIAL CRICKET TOURNAMENT 2019-20
SHRINKAL CHATURVEDI BEST BOWLER UNDER -13 2019-20
RAMAGYA SCHOOL 1ST POSITION JP CRICKET TOURNAMENT U-13 2019-20
RAMAGYA SCHOOL 1ST POSITION WITH 14 MEDALS  AADARSH  TIWARI GOT BEST BATSMAN OF THE TOURNAMENT WITH 215 RUNS IN 4 MATCHES DDA INTER SCHOOL CRICKET TOURNAMENT 2017-18
RAMAGYA SCHOOL 1ST POSITION WITH 14 GOLD MEDALS . ARPIT SINGH DECLARED MAN OF TOURNAMENT WITH 190 RUNS WITH 10WICKETS IN 4 MATCHES DDA MEMEMORIAL  CRICKET TOURNAMENT 2019-20
RAMAGYA SCHOOL ROHIT MANORI DECLARED BEST BOWLER OF THE TOURNAMENT WITH 16 WICKETS IN 4 MATCHES 2ND INNINGS CRICKET TOURNAMENT 2019-20
ROHIT MANORI BEST PLAYER OF THE SERIES 2019-20
NIRUJ PUROHIT WINNERS – BEST ALL ROUNDER 2017-18
ROHIT MANORI BEST PLAYER OF THE SERIES YADU PUBLIC SCHOOL CRICKET TOURNAMENT 2019-20
PIYUSH NIGAM BEST FIELDER OF THE SERIES YADU PUBLIC SCHOOL CRICKET TOURNAMENT 2019-20
ROHIT MANORI BEST BOWLER OF THE TOURNAMENT STRAIGHT DRIVE U-19 CRICKET TOURNAMENT 2019-20