SPORTS ACHIEVEMENTS

ATHLETICS

NAMES ATHLETICS YEAR
INTERNATIONAL
PARAS SHARMA SILVER MEDAL IN LONG JUMP 2018
VINOD RAWAT SILVER MEDAL IN 100 MTRS EVENT IN INDO BANGLADESH MASTERS ATHLETICS MEET 2019
NATIONAL
DEV SINGH (XI) GOLD MEDAL AT THE SANYUKTA BHARTIYA KHEL FOUNDATION 8TH NATIONAL GAMES 2023
VINOD RAWAT BRONZE MEDAL IN 400 MTRS EVENT IN 1ST KHELO MASTERS NATIONAL GAMES 2019
VINOD RAWAT GOLD MEDAL IN LONG JUMP IN NATIONAL MASTERS ATHLETICS ASSOCIATION 2019
VINOD RAWAT GOLD MEDAL IN 100M, 200M, 400M IN  DELHI STATES MASTERS ATHLETICS CHAMPIONSHIP 2018/2019
HARSH CHATURVEDI GOLD MEDAL IN 100 MTRS EVENT 2018
YASIR AHMED SILVER MEDAL IN 100 MTRS EVENT 2018
PARAS SHARMA GOLD MEDAL IN LONG JUMP 2018
KAUSHIK KUMAR PARTICIPATED 2018
DEV SHARMA PARTICIPATED 2018
SAGAR YADAV PARTICIPATED 2018
VISHAKHA SHARMA PARTICIPATED 2018
VINOD RAWAT SILVER MEDAL IN 100 MTRS EVENT IN 38TH NATIONAL MASTERS ATHLETICS CHAMPIONSHIP 2017
STATE
HARSH CHATURVEDI SILVER MEDAL IN 100 MTRS EVENT 2018
YASIR AHMED PARTICIPATED IN 100 MTRS EVENT 2018
PARAS SHARMA GOLD MEDAL IN SHOT PUT 2018
KAUSHIK KUMAR SILVER MEDAL IN SHOT PUT 2018
ADITYA BAJAJ SILVER MEDAL IN 200 MTRS EVENT 2018
ADARSH TIWARI BRONZE MEDAL IN 400 MTRS EVENT 2018
DHEER SINHA PARTICIPATED 2018
DEV SHARMA BRONZE MEDAL IN SHOT PUT 2018
YASIR AHMED SILVER MEDAL IN 100 MTRS EVENT 2018
YASIR AHMED SILVER  MEDAL IN 400 MTRS 2018
SAGAR YADAV GOLD MEDAL IN SHOT PUT 2018
ABHISEKH VISWAKARMA PARTICIPATED 2018
DARSHIT KHANNA PARTICIPATED 2018
AYUSH DHAL PARTICIPATED 2018
HARSH KUMAR PARTICIPATED 2018
SUGANDH SAXENA PARTICIPATED 2019-2020
SHANTANU GUPTA PARTICIPATED 2019-2020
VISHAKHA SHARMA PARTICIPATED 2019-2020
ADITYA SELACOTI PARTICIPATED 2018-2019
INTER SCHOOL
JIYA CHAWLA (III D) SILVER MEDAL IN THE 500M RACE AND A GOLD MEDAL IN THE 1000M RACE 2022
SHASHWAT UPADHYAY (III B) GOLD MEDAL IN THE 500M RACE AND A GOLD MEDAL IN 1000M RACE 2022
ANKUL THAKUR (X D) GOLD MEDAL IN 500M RACE 2022
DIVYANSHU KUMAR 1ST POSITION IN 50M OBSTACLE RACE (BOYS) 2022
ANVI SINGH 2ND POSITION IN 200M SPRINT DASH (GIRLS) 2022
ANISH ARORA BOYS RELAY TEAM BAGGED THE 3RD POSITION (4×50) 2022
SAHIR KANOJIA BOYS RELAY TEAM BAGGED THE 3RD POSITION (4×50) 2022
REYANSH ARORA BOYS RELAY TEAM BAGGED THE 3RD POSITION (4×50) 2022
REYANSH YADAV BOYS RELAY TEAM BAGGED THE 3RD POSITION (4×50) 2022
ATHLETICS TEAM WON 2 GOLD IN INTER-SCHOOL MULTI-SPORT COMPETITION 2022
ATHLETICS TEAM WON 2 SILVER IN INTER-SCHOOL MULTI-SPORT COMPETITION 2022
ATHLETICS TEAM WON 1 BRONZE IN INTER-SCHOOL MULTI-SPORT COMPETITION 2022
DIVYANSHU KUMAR (III-B) SECURED THE 1ST POSITION IN 50M OBSTACLE RACE (BOYS) AT ATHLETIC COMPETITION 2022
ANVI SINGH (V-D) SECURED THE 2ND POSITION IN 200M SPRINT DASH (GIRLS) AT ATHLETIC COMPETITION 2022
ANISH ARORA (IV-B) 3RD POSITION IN A RELAY RACE (4×50) AT ATHLETIC COMPETITION 2022
SAHIR KANOJIA (IV-E) 3RD POSITION IN A RELAY RACE (4×50) AT ATHLETIC PETITION 2022
REYANSH ARORA (IV-D) 3RD POSITION IN A RELAY RACE (4×50) AT ATHLETIC COMPETITION 2022
REYANSH YADAV (IV-F) 3RD POSITION IN A RELAY RACE (4×50) AT ATHLETIC COMPETITION 2022

BADMINTON

NAMES BADMINTON YEAR
ALL INDIA CHAMPIONSHIP
AGRIMA PARTICIPATED 2019
KHUSHI PLAYED QUARTER FINAL 2018
PRANAV PLAYED SEMIFINAL 2018
DHRUV PARTICIPATED 2018
NATIONAL CHAMPIONSHIP
KHUUSHI  PARTICIPATED 2018
PRANAV  CHAMPION ( GOLD MEDAL ) 2018
DHRUV  SILVER MEDAL 2018
PRAJWAL  PARTICIPATED 2018
STATE CHAMPIONSHIP
AGRIMA SINGH 2ND RUNNER UP POSITION IN THE U – 13 GIRLS SINGLES CATEGORY IN PNB METLIFE JUNIOR BADMINTON CHAMPIONSHIP, UP 2022
ARYAN BROWN’S MEDAL 2019
PRASIDHI SINGH PARTICIPATED 2019
GARV PARTICIPATED 2019
YASH PARTICIPATED 2019
AGRIMA SINGH GOLD MEDAL 2019-20
DISTRICT CHAMPIONSHIP
AGRIMA SINGH 1ST POSITION IN NOIDA AND GREATER NOIDA DISTRICT BADMINTON CHAMPIONSHIP 2022
GAYAN  PARTICIPATED 2018
ARCHIT PARTICIPATED 2018
TANISHA  PARTICIPATED 2018
ANIKET PARTICIPATED 2018
FALAK  PARTICIPATED 2018
KARTIK PARTICIPATED 2018
WAJIH PARTICIPATED 2018
WAJIH  PARTICIPATED 2018
SHIVANSH CHAUDHARY SILVER MEDAL 2020
AGRIMA SINGH GOLD MEDAL 2020
INTER SCHOOL
YASH CHAUDHARY SILVER 2021

BASKETBALL

NAME BASKET BALL YEAR
ALL INDIA
ABHINANDAN PARTICIPATED 2019
GANDHARV PARTICIPATED 2019
NAVEEN BAISOYA SILVER 2017
NATIONAL CAMP
ABHINANDAN PARTICIPATED 2019
CHINMAY PARTICIPATED 2019
INTER SCHOOL
Nandni Yadav Silver Medal At The Basketball Championship (U18 Girls) in the SFA Games Championship 2024
Sathvika Silver Medal At The Basketball Championship (U18 Girls) in the SFA Games Championship 2024
Mehal Asthana Silver Medal At The Basketball Championship (U18 Girls) in the SFA Games Championship 2024
Punya Kapoor Silver Medal At The Basketball Championship (U18 Girls) in the SFA Games Championship 2024
Avni R. Chandya Silver Medal At The Basketball Championship (U18 Girls) in the SFA Games Championship 2024
Angel Agarwal Silver Medal At The Basketball Championship (U18 Girls) in the SFA Games Championship 2024
Girls Basketball Team (U18) Bagged Gold medal at JBM Global School’s inter-school sports extravaganza, Ahwaan 2023
Sonali Kumari (XII A) Best Player at JBM Global School’s inter-school sports extravaganza, Ahwaan 2023
KRISHNA TYAGI (IX C) BEST PLAYER AWARD AT AHWAAN BASKETBALL 2022 2022
SONALI KUMARI (XI A1) BEST BASKETBALL PLAYER AWARD 2022
BHAVYANSH JOSHI FIRST RANK IN RVS BASKETBALL CHAMPIONSHIP 2022
VIDIT FIRST RANK IN RVS BASKETBALL CHAMPIONSHIP 2022
U18 GIRLS BASKETBALL TEAM 2ND POSITION AGAINST PRAGYAN SCHOOL 2022
SONALI KUMARI UNRISEVILLE SCHOOL BASKETBALL TOURNAMENT- BEST PLAYER 2022
NATIONAL
SALONI INBL BASKETBALL TOURNAMENT – 1ST POSITION 2022
SHALINI INBL BASKETBALL TOURNAMENT – 1ST POSITION 2022
KANCHAN INBL BASKETBALL TOURNAMENT – 4TH POSITION 2022
ABHINANDAN PARTICIPATED 2017
GANDHARV PARTICIPATED 2017
MEENAKSHI PARTICIPATED 2017
RAVI PANDEY GOLD 2015
RIDHAM PARTICIPATED 2015
AVYAY SILVER 2017
ABDUL PARTICIPATED 2019
NAVEEN BAISOYA GOLD 2017
STATE
SONALI KUMARI (XII) SILVER MEDAL AT 21ST YOUTH UP STATE BASKETBALL CHAMPIONSHIP 2023
KRISHNA TYAGI (X) ACTIVE PARTICIPANT AT 21ST YOUTH UP STATE BASKETBALL CHAMPIONSHIP 2023
VRITTI UMMAT GOLD 2022
KANCHAN PAL GOLD 2022
PARNIKA SRIVASTAVA SILVER 2021
AANYA SHARMA SILVER 2021
ABHINANDAN GOLD 2019
GANDHARV PARTICIPATED 2019
MEENAKSHI PARTICIPATED 2019
RAVI PANDEY GOLD 2017
RIDHAM PARTICIPATED 2015
AVYAY GOLD 2016
ABDUL GOLD 2019
CHINMAY PARTICIPATED 2019

CHESS

NAMES CHESS YEAR
INTERNATIONAL
ADARSH TRIPATHI FIRST SATURDAY GRANDMASTER TOURNAMENT, VEZERKEPZO GRANDMASTER TOURNAMENT AND ELLOBREGAT OPEN CHESS TOURNAMENT IN BUDAPEST, HUNGARY 2022
AJAT SANTHOSH PARVATHAREDDY DRAW IN SIMUL WITH YOUNG GRAND MASTER PRAGNANADA RAMESH BABU 2019
COMMONWEALTH CHESS CHAMPIONSHIP
AJAT SANTHOSH PARVATHAREDDY 47TH POSITION (UNDER – 10) 2019
NATIONAL
AJAY SANTHOSH PARVATHAREDDY 12TH POSITION (U- 9 OPEN CATEGORY)  REPRESENTED RAMAGYA SCHOOL IN 8TH NATIONAL SCHOOL CHESS CHAMPIONSHIP 2019
AJAY SANTHOSH (VII) SECOND POSITION AT NATIONAL U17 OPEN CHESS CHAMPIONSHIP 2023
STATE
AJAY SANTHOSH PARVATHAREDDY 1ST POSITION IN THE 16TH UP STATE SENIOR FIDE RATING CHESS CHAMPIONSHIP 2022
AJAY SANTHOSH PARVATHAREDDY 2ND POSITION (U-9 CATEGORY) 2019
SHREYA 3RD POSITION – BRONZE MEDAL 2017
UP SCHOOL CHESS QUEST
AJAY SANTHOSH PARVATHAREDDY 1ST POSITION (U- 13  CATEGORY) 2019
INTER SCHOOL
AJAY SANTHOSH PARVATHAREDDY 1ST PLACE  IN AMITY CHESS CUP 2018-19, U- 15 BOYS CATEGORY 2019

SHOOTING

NAMES SHOOTING YEAR
INTERNATIONAL
VISHNU PANDEY INTERNATIONAL PLAYER 2019
ALL INDIA
AYUSH JAIN CHAMPION 2019
KANISHK GAUR ALL INDIA INTER SCHOOL –  PARTICIPATED 2018
AYUSH GAUTAM PARTICIPATED 2018
MEHAK SAXENA CHAMPIONSHIP – PARTICIPATED 2015
NATIONAL CHAMPIONSHIP
AAYUSH JAIN BRONZE MEDAL 2022
GAURAV NATIONAL TRIALS 2021
YASHASVI NATIONAL TRIALS 2021
SHARDUL VIKRAM SINGH NATIONAL PLAYER 2019
AYUSH JAIN NATIONAL PLAYER 2019
INDIA TEAM SQUARD SHOOTING – PARTICIPATED 2019
YASVANI VERMA NATIONAL PLYAER 2019
NAVNEET CHAUDHURY GOLD MEDAL 2019
DR NITIN CHAUHAN NATIONAL PLAYER 2019
NAVNEET CHAUDHURY NATIONAL  PLAYER 2018
HARSHIT CHHATA NATIONAL PLAYER 2018
INDIA  SHOOTING  TEAM  SQUARED  SELECTED
VIKAS BANSAL VIKAS BANSAL – NATIONAL PLAYER 2018, 2019
PRERNA DUGGAL PRERNA DUGGAL-  NATIONAL PLAYER 2018, 2019
SATENDER YADAV SATENDER YADAV –  NATIONAL PLAYER 2018
ALL INDIA INTER SCHOOL SHOOTING CHAMPIONSHIP – PARCITIPATED
RISABH PAWAR NATIONAL PLAYER 2016
STATE CHAMPIONSHIP
DR NITIN CHAUHAN WON GOLD AND SILVER MEDAL 2019
NAVNEET CHAUDHURY CHAMPION – GOLD MEDAL 2019
HARSHIT CHATTA GOLD MEDAL 2019
PRATEEK YADAV GOLD MEDAL 2019
BRONZE  MEDAL 2019
VIKAS BANSAL PRE-NATIONAL CHAMPIONSHIP – GOLD MEDAL 2018
PRERNA DUGGAL BRONZE  MEDAL 2018
MEHAK SAXENA PARTICIPATE 2019
RISABH PAWAR PARTICIPATE 2019
DISTRICT CHAMPIONSHIP
DR NITIN CHAUHAN CHAMPIONSHIP – GOLD MEDAL
NAVNEET CHAUDHARY CHAMPIONSHIP – GOLD MEDAL
HARSHIT CHATTA CHAMPIONSHIP – GOLD MEDAL
JBM CHAMPIONSHIP – SILVER MEDAL
JBM  CHAMPIONSHIP – BRONZE MEDAL
 PRATEEK YADAV CHAMPIONSHIP – GOLD  MEDAL
JBM CHAMPIONSHIP – GOLD MEDAL
VIKAS BANSAL PRE UP STATE CHAMPIONSHIP – BRONZE  MEDAL
PRERNA DUGGAL PRE U.P STATE CHAMPIONSHIP – BRONZE  MEDAL
SATENDER YADAV PRE  U.P STATE CHAMPIONSHIP – GOLD MEDAL
PRE  U.P STATE CHAMPIONSHIP – SIVER MEDAL
YASHVANI VERMA CHAMPIONSHIP – GOLD MEDAL
SHARDUL  SINGH CHAMPIONSHIP – GOLD MEDAL
SUMIT YADAV PRE STATE – PARTICIPATES
AAYUSH JAIN CHAMPIONSHIP – GOLD MEDAL
KANISHK GAUR JBM – BRONZE MEDAL
RIDDHIMA PRE U.P STATE CHAMPIONSHIP – BRONZE MEDAL
MEHAK SHARMA KHETAN PUBLIC SCHOOL CHAMPIONSHIP – GOLD MEDAL
RISABH PAWAR SVS INTERNATION SCHOOL SHOOTING CHAMPIONSHIP – SILVER MEDAL
SAGAR CHAUHAN SVS INTERNATION SCHOOL SHOOTING CHAMPIONSHIP – BRONZE MEDAL
AYUSH GAUTAM JBM SHOOTING CHAMPIONSHIP – BRONZ EMEDAL
ARUN CHAUDHURY, NAVNEET CHAUDHURY, AYUSH RAJPUT – SENIOR MEN PISTOL IN 1 KD SINGH MEMORABLE SHOOTING  CHAMPIONSHIP GOLD MEDAL (TEAM) 2019
SAURAV VERMA, VIKAS BANSAL, SHARDUL VIKRAM SINGH-SENIOR MEN ISSF PISTOL IN 7 SALVO SHOOTERS CUP GOLD MEDAL ( TEAM )
VIKASH BANSAL PARA CATEGORY – SILVER MEDAL IN 10 MTRS ISSF PISTOL 2019
CBSE CLUSTER
YASHWANI VERMA CHAMPIONSHIP PARTICIPATED 2019
AYUSH JAIN CHAMPION 2019
HARSHIT CHATTA CHAMPION 2019
PRATEEK YADAV CHAMPION 2018
KANISH GAUR CHAMPION 2018
AYUSH GAUTAM CHAMPION 2018
ANKIT TIWARI CHAMPION 2018

SKATING

NAMES SKATING  YEAR
1ST ALLINDIA ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2019 STUDENTS LIST
DIVIT RAMCHANDRAN 2 TIME GOLD MEDAL, 1 TIME SILVER 2019
GRANTH  MANCHANDA 1 TIME GOLD 1, TIME SILVER 2018
ADITI SINGH NURSURY STUDENT ,RAMAGYA SCHOOL BECAME THE YOUNGEST GIRL EVER TO PARTICIPATE IN UNDER 4 YRS CATEGORY OF ICE SKATING COMPETION IN ICE SKATING TOURNAMENT.
CBSE NATIONAL SKATING STUDENTS LIST
DIVIJ RAMCHANDRAN 1 TIME NATIONAL BRONZE  2017 / 2019
DIVIT RAMCHANDRAN  3 TIMES GOLD 2 TIMES SILVER 2016 / 2017 / 2018  /2019
RAHUL KUMAR  2 TIMES GOLD 2015 / 2016
GRANT MANCHANDA 1 TIME GOLD 2015 / 2016 / 2017 / 2018  /2019
CHARITAVYA RAWAT  NATIONAL PARTICIPATION 2015
STATE SKATING STUDENTS LIST
RANVIT SURI 1 GOLD AND 2 SILVER MEDAL AT THE 4TH UP STATE OPEN ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
MAANAKYA MALHOTRA 2 GOLD AND 1 SILVER MEDAL AT THE 4TH UP STATE OPEN ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
JIYA CHAWLA 1 SILVER AND 1 BRONZE MEDAL AT THE 4TH UP STATE OPEN ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
KASHI SHARMA 1 GOLD AND 1 BRONZE MEDAL AT THE 4TH UP STATE OPEN ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
ANVI PATHAK 1 GOLD AND 1 SILVER MEDAL AT THE 4TH UP STATE OPEN ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
ANKUL SILVER MEDAL(200M) OPEN UP STATE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
JIYA CHAWLA 3 GOLD MEDALS AT THE 4TH UP STATE OPEN ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2022
DIVIT RAMCHANDRAN 3 TIMES GOLD, 3 TIMES SILVER 2015 / 2016 / 2017 / 2018  /2019
DIVIJ RAMCHANDRAN  3 TIMES SILVER, 3 TIMES BRONZE 2015 / 2016 / 2017 / 2018  /2019
GRANTH MANCHANDA 5 TIMES GOLD 3, TIMES SILVER 2 TIMES BRONZE 2015 / 2016 / 2017 / 2019
CHARITAVYA RAWAT 1 TIME GOLD, 2 TIMES SILVER, 1 TIME BRONZE /2017/2018
ANANT ARORA  1 TIME BRONZE 2018
RAHUL KUMAR 5 TIMES GOLD, 5 TIMES SILVER 2015 / 2016 / 2017
DISTRICT SKATING STUDENT LIST
RANVIT SURI 1 GOLD AND 1 SILVER MEDAL AT THE 1ST UP DISTRICT PROMOTIONAL ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
MANAKYA 1 GOLD AND 1 SILVER MEDAL AT THE 1ST UP DISTRICT PROMOTIONAL ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
ARJUN SINGH 2 SILVER MEDALS AT THE 1ST UP DISTRICT PROMOTIONAL ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
JIYA CHAWLA 1 GOLD AND 1 SILVER MEDAL AT THE 1ST UP DISTRICT PROMOTIONAL ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
KASHI 1 GOLD MEDAL AT THE 1ST UP DISTRICT PROMOTIONAL ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
NISCHAL 2 GOLD MEDALS AT THE 1ST UP DISTRICT PROMOTIONAL ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
ANKULL 2 GOLD MEDALS AT THE 1ST UP DISTRICT PROMOTIONAL ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2023
DIVIT RAMCHANDRAN 3 TIMES GOLD, 3 TIMES SILVER 2015 / 2016 / 2017 / 2018  /2019
DIVIJ  RAMCHANDRAN 3  TIMES  SILVER,  3  TIMES  BRONZE 2015 / 2016 / 2017 / 2018  /2019
KASHVI  SHARMA 1  TIME  BRONZE 2019
SATAKSHI  PURWAR 2  TIMES  BRONZE 2018
ANANT  ARORA 1 TIME SILVER, 1 TIME BRONZE 2018
CHARITAVYA  RAWAT 1  TIME  GOLD,  2 TIMES  SILVER,  1  TIME  BRONZE 2015/2017/2018
RAHUL  KUMAR 5  TIMES  GOLD,  5  TIMES  SILVER 2015 / 2016 / 2017
GRANTH  MANCHANDA 5 TIMES  GOLD,  3  TIMES  SILVER, 2  TIMES  BRONZE 2015 / 2016 / 2017 / 2018  /2019
CBSE CLUSTERS SKATING STUDENTS LIST
GRANTH MANCHANDA 2 TIMES GOLD, 2 TIMES SILVER 2015 / 2016 / 2017 / 2019
CHARITAVYA RAWAT 1 TIME SILVER MEDAL
DIVIT RAMCHANDRAN DIVIT RAMCHANDRAN 2016 / 2017 / 2018  /2019
DIVIJ RAMCHANDRAN 1 TIME GOLD MEDAL 2016 / 2017 / 2018  /2019
RAHUL KUMAR 2 TIMES GOLD, 2 TIMES SILVER 2015 / 2016 / 2017 / 2018
INTER SCHOOL
Ranveer Suri(1- Eagle) Honored with 1 Gold, 1 Silver, 1 Bronze Medal at SFA Games Championship 2024
ATHLETICS TEAM WON 6 GOLD IN INTER-SCHOOL MULTI-SPORT COMPETITION 2022
ATHLETICS TEAM WON 2 SILVER IN INTER-SCHOOL MULTI-SPORT COMPETITION 2022
ATHLETICS TEAM WON 2 BRONZE IN INTER-SCHOOL MULTI-SPORT COMPETITION 2022

SQUASH

NAME SQUASH YEAR
INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP
CHITRANGADA GOEL (U – 13-15) 25TH ASIAN JUNIOR INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP –  9TH PLACE 2019
(UNDER – 13) 3RD HCL INTERNATIONAL JUNIOR SQUASH OPEN – 1ST PLACE 2019
STATE CHAMPIONSHIP
NAVYA SUNDARAJAN  UNDER 13 6TH BENGALOPEN SQUASH TOURNAMENT 1ST PLACE 2018
 UP STATE CLOSED CHAMPIONSHIP 2ND PLACE
NAVYA GUPTA (UNDER – 13) 6TH BENGALOPEN SQUASH TOURNAMENT – 1ST PLACE 2017
CHITRAGADA GOEL (UNDER – 15) UP STATE CLOSED CHAMPIONSHIP – 1ST PLACE 2017
INTER SCHOOL CHAMPIONSHIP
ARYAN KAPOOR (UNDER – 11) DDA SCHOOL SQUASH TOURNAMENT – 2ND POSITION 2019

TABLE TENNIS

NAME TABLE TENNIS YEAR
NATIONAL
Pragyan Bhati (X- B) Secured 2nd Position at the AITA Champion Series 2024
SHANAYA TYAGI GOLD MEDAL AT NATIONAL TABLE-TENNIS COMPETITION (TELANGANA) 2023
STATE
Ajay Santhosh Parvathareddy (VIII) Secured 2nd position in the 17th UP Senior Championship (a FIDE-Rated Tournament) 2023
AKSHAT NAUTIYAL QUALIFIED FOR STATE LEVEL  JUINIOR (CATEGORY BOYS) 2019
ARYAVART VOHRA QUALIFIED FOR STATE LEVEL  JUINIOR (CATEGORY BOYS) 2019
LAKSHAY DHAWAN QUALIFIED FOR STATE LEVEL  JUNIOR (CATEGORY BOYS) 2019
RISABH THAPPAR INDIVIDUAL EVENT QUALIFIED FOR STATE LEVEL SENIOR (CATEGORY BOYS) 2019
ANAYA GUPTA QUALIFIED FOR STATE LEVEL SENIOR (CATEGORY GIRLS) 2019
DISTRICT
AKSHAT NAUTIYAL 3RD PLACE 2019
ARYAVART VOHRA 3RD PLACE 2019
LAKSHAY DHAWAN 3RD PLACE 2019
RISABH THAPPAR 3RD PLACE 2019
ANAYA GUPTA 3RD PLACE – INDIVIDUAL EVENT 2019
INTER-SCHOOL CHAMPIONSHIP
Pragyan Bhati(10- B) Honored with 1 Silver Medal at SFA Games Championship 2024
TEJAS NEGI (V) SECURED GOLD MEDAL IN TENNIS (U-12 BOYS- INDIVIDUAL CATEGORY) IN THE SFA GAMES CHAMPIONSHIP 2024
ADITI CHOPRA 3RD POSITION (U 10) AAHWAN TENNIS CHAMPIONSHIP 2022
VAIBHAV KU. CHAROTIA 1ST POSITION (U 14) AAHWAN TENNIS CHAMPIONSHIP 2022
PRAGYAN BHATI 3RD POSITION (U 14) AAHWAN TENNIS CHAMPIONSHIP 2022
BHOOMI SAMANT 2ND POSITION (U 14) AAHWAN TENNIS CHAMPIONSHIP 2022
VAIBHAV KU. CHAROTIA 2ND POSITION (U 16 DOUBLES) AAHWAN TENNIS CHAMPIONSHIP 2022
PRAGYAN BHATI 2ND POSITION (U 16 DOUBLES)AAHWAN TENNIS CHAMPIONSHIP 2022

TAEKWONDO

NAMES KARATE/TAEKWONDU YEAR
INTERNATIONAL
DAKSH MITTAL (VIII) BRONZE MEDAL AT THE ALL INDIA INTERNATIONAL KARATE CHAMPIONSHIP 2023
ARNAV MITTAL (VIII) BRONZE MEDAL AT THE ALL INDIA INTERNATIONAL KARATE CHAMPIONSHIP 2023
YASHASHVI JAISWAL 3RD POSITION IN KUMITE IN 38TH ALL INDIA KARATE CHAMPIONSHIP 2022
OPILA SINGH  GOLD MEDAL IN SOUTH ASIAN  CHAMPIONSHIP 2018
NIDHI KUMARI 1  SILVER MEDAL IN  ASIAN KARATE CHAMPIONSHIP 2019
BHANU PRATAP GOLD MEDAL 2021
JIYA TOMAR
 GOLD MEDAL
2021
PUSHKAR SHAHI GOLD MEDAL 2021
DEV RAJPUT SILVER MEDAL 2021
GAURAV KUMAR
GOLD MEDAL
2021
RITHIK YADAV GOLD MEDAL 2021
NATIONAL
OPILA SINGH 1 GOLD, 1 SILVER, 1  BRONZE 2017, 2018, 2019
NIDHI KUMARI 1  GOLD , 1  SILVER 2018, 2019
VEDIKA ANUP 1  GOLD MEDAL 2019
STATE
SHREYAS RAI (VIII) GOLD MEDAL AT SHITO-RYU KARATE DO STATE CHALLENGE CUP 2023
JIYA TOMAR GOLD MEDAL AT THE CBSE ZONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2022 2022
VEDIKA ANUP GOLD MEDAL AT THE CBSE ZONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2022 2022
RITHIK YADAV GOLD MEDAL AT THE CBSE ZONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2022 2022
PUSHKAR SHAHI GOLD MEDAL AT THE CBSE ZONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2022 2022
DEV RAJPOOT GOLD MEDAL AT THE CBSE ZONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2022 2022
KUNAL RAJPUT GOLD MEDAL AT THE CBSE ZONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2022 2022
BHANU PRATAP SINGH SILVER MEDAL AT THE CBSE ZONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2022 2022
AKANSHA SHARMA SILVER MEDAL AT THE CBSE ZONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2022 2022
THAKUR CHAUHAN BRONZE MEDAL AT THE CBSE ZONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2022 2022
YASHASHVI JAISWAL 2ND POSITION IN KUMITE IN NCR CUP (OPEN KARATE CHAMPIONSHIP) 2022
DAKSH MITTAL SKI’S NCR CUP OPEN KARATE CHAMPIONSHIP 2022
ARNAV MITTAL SKI’S NCR CUP OPEN KARATE CHAMPIONSHIP 2022
OPILA SINGH 2  GOLD , 1  SILVER, 1  BRONZE 2017, 2018, 2019
NIDHI KUMARI 2  GOLD , 2  SILVER , 1  BRONZE 2016, 2017, 2018, 2019
VEDIKA ANUP  1  GOLD MEDAL 2018
DISTRICT
DAKSH MITTAL (VIII B) SECURED SILVER MEDAL AND THE BRONZE MEDAL IN OPEN KARATE KUMITE TOURNAMENT IN KATA CATEGORY 2023
ARNAV MITTAL (VIII D) SECURED SILVER MEDAL AND THE BRONZE MEDAL IN OPEN KARATE KUMITE TOURNAMENT IN KATA CATEGORY 2023
OPILA SINGH 3 GOLD  , 1  SILVER 2016, 2017, 2018, 2019
NIDHI KUMARI 4  GOLD , 1  SILVER 2016, 2017, 2018, 2019
VEDIKA ANUP 1  SILVER MEDAL  (U- 17) 2019
AYUSH DHAL 1 GOLD MEDAL  (U – 17) 2019
KUSHAGRA 1 GOLD MEDAL  (U – 17) 2019
NIDHI SINGH 1  SILVER MEDAL  (U – 17) 2019
RITWIK YADAV 1  SILVER MEDAL  (U – 14) 2019
TUSHAR 1  BRONZE MEDAL  (U – 17) 2019
CBSE CLUSTER
OPILA SINGH SILVER MEDAL  (UNDER – 17) 2019
NIDHI KUMARI SILVER MEDAL  (UNDER – 17) 2019
VEDIKA ANUP GOLD MEDAL  (UNDER – 14) 2019
LOVELY BAISOYA BRONZE MEDAL  (UNDER – 17) 2019
MEENAKSHI SINGH BRONZE MEDAL  (UNDER – 17) 2019
GOVIND SDHARMA BRONZE MEDAL  (UNDER – 17) 2019

BOXING

NAMES BOXING YEAR
INTERNATIONAL
CHEHAK AGGARWAL (X-B) GOLD MEDAL AT SOUTH ASIAN BOXING OPEN CHAMPIONSHIP 2022
STATE
CHEHAK AGGARWAL SILVER 2021

GYMNASTICS

NAMES GYMNASTICS YEAR
STATE
Aagriya Yadav(3- B) Honored with 1 Bronze Medal at 40th Gymnastics Championships 2024
DISTRICT
SAANVI BHATIA GOLD MEDAL IN 1ST DELHI/NCR INTER-GYMNASTICS ACADEMIES CHAMPIONSHIP 2022

POOL

NAMES POOL YEAR
MANASVI BHOI U-18 GIRLS CATEGORY AT ‘AWAHAN ‘ 2022

YOGA

NAMES YOGA YEAR
INTER SCHOOL
THAKUR CHAUHAN (XI-C) 3RD RANK IN U-19 CATEGORY IN CBSE NORTH ZONE YOGA CHAMPIONSHIP 2022